رییس سازمان حفاظت محیط زیست عیسی کلانتری

پیشنهاد سازمان محیط زیست برای کاهش مصرف کاغذ در دانشگاه ها

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با ارایه یک پیشنهاد خواستار کاهش مصرف کاغذ در دانشگاه های کشور شد.

به گزارش دامون به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، در نامه عیسی کلانتری آمده است: مطابق بند ۲-۴ ماده ۲ آئین نامه اجرایی بند ز ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه، تمام دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظفند مصرف کاغذ را با توجه به نوع فعالیت‌شان، برای تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز کاهش دهند.
«با توجه به آمار بالای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که مکلف به چاپ پایان نامه/رساله خود در حداقل ۳تا ۴ نسخه، آن هم بصورت یک رو هستند، پیشنهاد می‌شود با توجه به سامانه‌ای شدن تمام فعالیت دانشگاه‌ها، تنها یک نسخه از پایان نامه/رساله برای تحویل به کتابخانه مرکزی دانشگاه‌ها، ترجیحاً بصورت دو رو پرینت و سایر نسخه‌ها به صورت مکانیزه (لوح‌های فشرده) ارائه شود. چرا که دانشگاهیان همیشه در تمام تحولات و تغییر نگرش اجتماعی در کشور پیشران بوده و خواهند بود».
در ادامه این نامه آمده است: بی تردید، برای حفاظت از جنگل‌ها وکاهش مصرف منابع جنگلی برای تولید خمیرکاغذ و همچنین حل شرایط فعلی بحران کاغذ و مشکلات ارزی پیش آمده، با هم‌اندیشی در این رویکرد، به طور یقین می تواند اثرات قابل ملاحظه‌ای در این خصوص به همراه داشته باشد.
«لذا خواهشمند است امر مقرر فرمائید ترتیبی اتخاذ شود، تا این تغییر نگرش در این جامعه علمی محقق و سپس در سایر اقشار مختلف کشور تسری یابد. مزید امتنان خواهد بود، از اقدامات انجام شده در این زمینه اینجانب را مطلع فرمائید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *